Její veličenstvo CHi-hua-hua (čivava)
Máte doma čivavu? Nebo po ni toužíte? V každém případě byste se o tomto plemeni dozvědět to podstatné. Začněmě jak se sluší a patří historií. Jako u každého plemene zahajujeme pátrání s dohady- něco víme a něco předpokládáme. Například podle jedné verze je to dokonce kříženec psa a veverky, po které mají údajně drápky. Další teorie předpokládá asijský původ čivavy. Poukazuje na fakt, že před otevřením Panamského průplavu přichází di Mexika (dnes uznávané země čivavy) Číňané, a přiváželi si s sebou své trpasličí psy, kteří se patrně kříižili s domorodými psy. Většina kynologů se však dnes shoduje na tom, že čivava má své kořeny v Mexiku. Jeho předkem je pravděpodobně "Techichi", malý pes mexických Toltéků, Máyů a Aztéků. Indiánské kmeny chovaly drobné psíky hlavně k náboženským účelům. Nejlepší podmínky pro soustavnou chovatelskou práci byly v uzavřených lidských společnostech. Byla to šlechta, císařské, královské i carské paláce, kde vznikala různá plemena. Na př. barzoje v Rusku, pekinské palácové psíky Číny, japonské chiny. A co tajuplná plemena tibetských klášterů?
A co naše čivavy? Jejich vlastní území dnešního Mexika, oblast CHI_HUA_HUA, podle které dostaly své dnešní jméno. Turisté, objevující staré památky v Mexiku, se setkávali i se zvláštními malými pejsky, které nakupovali. První čivava se objevila v Československu v roce 1971 - Mudr. Jitka Pacltová, milovnice psů a velkých plemen především, vyměnila tehdy krásného barzoje za tohle miniaturní zvířátko- a to fenku krátkosrstou, čokoládově hnědou s pálením- Ali-Ettes Carissima-nar.-19.07. 1971, od americké chovatelky,p.E.B. Wright. Postupem času se začaly rodit čivavy. Zpočátku se chovu čivav nedařilo. První dva vrhy uhynuly. První vrh se podařilo odchovat paní doktorce až v roce 1974 - byla to krátkosrstá fenečka AMECAMECU z NEUŠTEJNA CS.
Zásluhou paní Jitky Pacltové, se u nás začal chov čivav slibně rozvíjet. Z této chovné stanice pochází také nejeden interšampion. Z této chovné stanice, zakladatelky čivav, jsme si také v roce 1984, pořídili našeho milovaného prvního čivaváčka Delawara z Neuštejna a na něm a dalších dovezených pejscích paní dokorky založili náš chov.
Chov dostal vznešené jméno, jak se na vznešené pejsky sluší a patří. Vždyť bývaly miláčky indiánských náčelníků dávných dob, což potvrzují archeologové, pátrající po hmotných dokladech života kdysi slavné říše Toltéků. V nejbohatších hrobkách se nachazejí i pozůstatky maličkých čivav. Pejskovi byly dokonce do hrobu přidány jako potrava i kostičky, jako odměna za věrnost. Tyto pejsky směla držet ostatně pouze aztécká šlechta, pejskům se dostávalo zvláčtní péče a pozornosti a po smrti svého pána doprovázeli jeho duši devíti divokými řekami podsvětí až do ráje.
Ze života našich čivav